Mladunče male sove ušare - sa sajta RTS-a
Mada je nažalost sve ređa mogućnost da u Srbiji nađete mladunce divljih životinja (pošto su u velikoj meri poubijane od strane lovaca, poljoprivrednika, saobraćaja itd), ipak se može desiti da nađete lane, malog divljeg zeca ili ptiće ispale iz gnezda pre nego što su im izrasla krila dovoljno duga da mogu da lete.
Najgora stvar koju mođete da im uradite – i time im smanjite mogućnost da prežive, pa čak i da im upropastite ostatak života, ako uopšte prežive – jeste da ih uzmete, misleći da ih „spašavate“.
Najvažnija stvar u vezi lanadi je da ih ne dirate! Samo jedan dodir odbiće majku srnu od njih, jer svojim osetljivim njuhom nanjušiće ljudski miris na svom mladunčetu – i odbiće ga, tj. ostaviti. Nema opravdanja za uzimanje lanadi iz prirode, osim ako su zaista teško povređena od strane poljoprivrednih mašina, ili ako je očigledno da su ostala bez majke (veoma izgladnela i mršava).
Isto važi i za male divlje zečeve: ne smete ih dirati, jer majka-zečica osetiće vaš miris na njima i ostaviće ih! I lanad i male zečeve, majke ostavljaju sakrivene i same se udalje prilikom približavanja opasnosti (ljudi, psi), odvlačeći pažnju potencijalnih neprijatelja i tako prikrivaju mesto gde su njihovi mladunci sakriveni. Dok su još mali, mladunci ne mogu bežati dovoljno brzo, i njihova jedina odbrana je mimikrija (sakrivanje-stapanje bojom sa okolinom).
Mladunci divljeg zeca
Slično je i sa mladuncima ptica (ptićima). Kada ih nađete na zemlji, oni su završili tamo prilikom prvih pokušaja da polete. Dešava se da im krila nisu još dovoljno razvijena da bi zaista poleteli, ali ako su na zemlji, to ne znači da su ih roditelji ostavili – hraniće poletarce i dalje dok im ojačaju krila. Pošto ptice ne osećaju ljudski miris poput sisara, možete napraviti malu platformu umesto gnezda, i staviti ptića ili više njih na drvo, da ih zaštitite od pasa, mačaka i ljudi. Ovo se odnosi na sve ptice, pa i na sove, čiji mladunci u ovo doba godine često završe na zemlji pre nego što mogu da lete.
I mladunci čvorka mogu pasti sa drveta. Ako baš nema drugog rešenja nego da ih hranite,
po savetima ornitologa, male čvorke i mladunce većine ostalih ptica možete hraniti mlevenim goveđim mesom,
umesto insekata, kojima ih roditelji hrane.
Mladunci ptica i divljih zečeva retko prežive u zarobljeništvu (zbog neadekvatne ishrane i infekcija koje su posledica neadekvatne hrane i kontakta sa ljudima), a srne (naročito srndaći) imaju uništen ostatak života ili završe kao domaće životinje (zaklani i pojedeni...). Iz pobrojanih razloga, najbolje je ne dirati mladunce ovih životinja.
Ovde možete pročitati još informacija o ovim životinjama:
Divlje životinje masovno stradaju pod kosilicama na obradivim površinama
Paljevine po njivama, poljima i duž puteva su opasne i po ljude i po životinje!
Kula: Životinje stradaju u kanalu
Horor u šumi, poljima, čak i rezervatima
Ako baš morate čuvati i hraniti mladunce divljih zečeva, ovde možete naći savete o tome.