Udruženje "Sloboda za životinje" apeluje na predsednika Srbije Borisa Tadića da reši sudbinu 80 lipicanera koji umiru od gladi na imanju Todora Bukinca u Novom Sadu
Otvoreno pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću>> |
BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić, pored svih državničkih pitanja, moraće rešavati i sudbinu 80 gladnih lipicanera koji borave u ergeli Todora Bukinca u Novom Sadu!
Snežana Milovanović, predsednica Udruženja za zaštitu životinja "Sloboda za životinje", tvrdi za Kurir da oko 80 hrvatskih lipicanera vrhunskog genetskog porekla gladuje na imanju Todora Bukinca u Novom Sadu, o čemu su obavestili i predsednika Tadića.
- Molimo predsednika Srbije Borisa Tadića da se lično zauzme da se ovaj slučaj reši pozitivno, preko zvaničnih institucija. Konjima je život ugrožen i u očajnom su stanju. Sve ovo smo, osim Tadiću, napisali i udruženjima za zaštitu životinja iz Hrvatske, kao i ostalim evropskim udruženjima, sa molbom da hitno preduzmu sve što je u njihovoj moći da se sudbina lipicanera reši - kaže ona za Kurir.
Prema rečima Milovanovićeve, bivši konjušar kod Todora Bukinca Mihajlo Komasović tvrdi da je Bukinac rekao da više neće da ulaže sredstva u ishranu lipicanera, niti će dozvoliti da se izgladnelim životinjama adekvatno pomogne.
- Konji su potomci grla iz hrvatske ergele u Lipiku koji su tokom rata dovedeni u Srbiju. Pravno nije rešeno ko je njihov vlasnik, tako da su oni prepušteni nemaru vlasnika imanja - istakla je Snežana Milovanović.
Da "slučaj lipicanera iz Lipika" godinama već zaokuplja pažnju državnika iz Hrvatske i Srbije, govori i podatak da je Stjepan Mikolčić, pomoćnik hrvatskog ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, rekao prekjuče "da Hrvatska ne želi da se odrekne lipicanera koji su trenutno na imanju Todora Bukinca u Novom Sadu i da će ih ponovo tražiti od Srbije da im ih vrati".
- Ti konji su otuđeni Hrvatskoj i oni nam moraju biti vraćeni bez ikakvog uslovljavanja. Ponovo ćemo pokrenuti aktivnosti prema Vladi Srbije i Ministarstvu poljoprivrede da bi se ti konji spasli i vratili u Hrvatsku - kazao je on.
Prema Mikolčićevim rečima, 88 lipicanera zavedeno je u matičnim knjigama kao konji iz ergele Lipik u egzilu. Hrvatska insistira, tvrdi on, da upravo toliko konja i bude vraćeno, bez obzira na priče da ih je sada manje zbog uginuća.
JEDU SLAMU, GLADNI SU Dejan Ljubičić, aktivista "Slobode za životinje", juče je boravio na imanju Bukinca i slikao konje. - Video sam konja koji samo što nije umro od gladi. U štali sam video dvadesetak grla u sličnom stanju. Jedu slamu, a trebalo bi da se hrane detelinom, senom, zobom, šargarepom, jabukama... Nisam mogao da ocenim koliko ima zatvorenih konja i u kakvom su stanju - istakao je on. |
- Kobile su sigurno u prethodne dve-tri godine imale ždrebad. I pored odliva, sigurno je bilo i priliva konja, njihovih potomaka - kazao je on. On je podsetio da mu je bivša ministarka poljoprivrede Ivana Dulić-Marković obećala 2004. godine da će životinje biti vraćene.
- Bukinac je tražio da mu isplatimo 300.000 evra na račun držanja konja. A mi nemamo nameru da to učinimo, jer su ti konji nama ukradeni. Dulićeva je tada rekla da je sve na sudskim organima, otkad ceo slučaj stoji - napomenuo je Mikolčić.
S druge strane, Dušan Katić, portparol Ministarstva poljoprivrede u Srbiji, kaže za Kurir "da je obavešten o događajima sa ergele i da će to ministarstvo danas izdati zvanično saopštenje o ovom slučaju".
Kurir je pozvao Todora Bukinca, koji je rekao da "nije istina da konji gladuju".
Konje je iz ergele u Lipiku oktobra 1991. godine doveo je u Srbiju upravo Mihajlo Komasović, doskorašnji radnik kod Bukinca. Dogovor između njega i Bukinca bio je da se zajednički brinu o konjima i pokušaju da očuvaju genetski potencijal grla iz Lipika. Kako Komasović tvrdi, zarada od konja izostala je zbog potpunog zapuštanja životinja.
R. Briza (Izvor: Kurir)