Povodom obeležavanja Nedelje borbe protiv krzna koja se širom sveta organizuje svake godine u zadnjoj nedelji novembra, počevši od 18 do 25.11., Udruženja Sloboda za životinje iz Beograda i Udruga Prijatelji životinja iz Zagreba, uz pomoć aktivista udruženja Feniks, Ljudi za životinje iz Beograda kao i zaštitnika životinja iz Novog Sada i uz prirsustvo stotinak gradjana, članova, aktivista, prijatelja i ljubitelja životinja organizovali su u petak, 18.11.2011 Internacinalni Protestu protiv krzna pod nazivom: ZA SRBIJU BEZ KRZNA 2011, koji je bio održan na Trgu Republike od 11 do 12h.
Pogledajte foto galeriju: Protest - Za Srbiju bez krzna 2011 >> |
Cilj ovog protesta bio je da skrenemo pažnju javnosti na svu okrutnost industrije krzna i besmisao ubijanja životinja u svrhu proizvodnje krznene odeće zbog mode i glamura, kao i na posledice po životnu sredinu i da probudimo saosećajnost gradjana Srbije za nezamislivu patnju koju trpe životinje u farmama za krzno!
Zahvaljujemo se svima koji su na bilo koji način pomogli i podržali ovaj protest!
Sam protest je bio mirnog karaktera a uz govor preko megafona i uz prisustvo stotinak aktivista koji će držati transparente i parole protiv krzna, svi učesnici u programu će preneti poziv gradjanima da napuste korišćenje bundi i odevnih predmeta od krzna i samim tim da daju svoj doprinos sprečavanju masovnog ubijanja i patnje miliona nedužnih životinja koja se dešava svake godine na farmama krzna.
Tokom protesta je bio održan goli perfomans u kome je četvoro golih aktivista ležalo u "krvavim" kostimima na gomili na pločniku pokazujući tim šokantnim činom simboliku odranih životinja na farmama krzna od kojih su mnoge odrane i ubijene još žive.
Sa radošću i zahvalnošću možemo da kažemo da su se mediji u velikom broju odazvali i objavili kako najavu za protest dan ranije, takodje i vest o održanoj akciji.
Media klipping: Izveštaj o medijskoj pokrivenosti protesta - Za Srbiju bez krzna 2011 >>
Pogledajte foto galeriju: Protest - Za Srbiju bez krzna 2011 >> |
Svaki dan hiljade životinja ubije se zbog krzna. Kineska industrija krzna, u kojoj se osim zečeva, lisica, rakuna i drugih “tipičnih” krznaša godišnje ubije i preko 2 miliona pasa i mačaka, ubraja se medju najokrutnije i vodeće u proizvodnji krzna u svetu sa 85% svetske proizvodnje. U Kini se dnevno ubije oko 5000 mačaka i pasa, naguranih u uske kaveze, uzgajanih, ukradenih od svojih vlasnika ili uhvaćenih na putu. U Kanadi, svake godine ubijeno je više od 300.000 beba foka, mladjih od 2 nedelje. Bespomoćne bebe foka lovci ubijaju razbijanjem lobanje metalnim i drvenim palicama. Mnoge od njih u tom masakru biće žive odrane ili će umreti zarobljene pod ledom nakon ranjavanja.
Životinje se u prirodi hvataju nazubljenim čeličnim klopkama koje im probadaju šape i tela i pate satima i danima pre nego što im lovci razderu prsa ili slome vratove. U zamkama uhvaćeni ostaju i mnogi psi, mačke i ostale životinje uhvaćene greškom“.
Industrija krzna ogroman je zagađivač životne sredine, pa je njegov uzgoj potpuno ekološki neprihvatljiv. Za proizvodnju krznenih kaputa od životinja potrebno je 60 puta više energije nego za proizvodnju veštačkog krzna, a u procesu obrade i prerade krzna koriste se opasne kemikalije koje nepovratno zagađuju podzemne vode i ugrožavaju ljudsko zdravlje.
Da bi se dobio jedan krzneni kaput ili bunda potrebno je da se ubije: do 15 pasa, do 20 dabrova, do 22 lisice, do 24 mačke, do 30 rakuna, do 34 nutrije, do 40 oposuma, do 200 činčila, do 240 hermelina, do 400 veverica!
Zbog svega toga ističemo da ne postoji niti jedno opravdanje zbog kojeg bi se životinje trebale ubijati zbog krzna. Medjutim, divlje životinje se i dalje istrebljuju u ove svrhe, sa tendencijom potpunog nestanka, dok životinje na farmama žive život u čekaonici smrti. I sve to uprkos činjenici da postoje usavršene metode izrade vlakana koji su imitacija prirodnih dlaka, od kojih se izrađuju kvalitetna veštačka krzna.“
Udruženje Sloboda za životinje kao i mnogi građani osuđuje uzgoj životinja u svrhu proizvodnje krzna, svako promovisanje, prodaju i nošenje odeće od životinjskog krzna, u cilju stvaranja etički probudjenog društva u kojem su građani svesni da su lov, uzgoj i ubijanje životinje neizostavni deo krznene odeće i da svako ubijanje životinja zbog mode i glamura treba osuditi.
Pogledajte foto galeriju: Protest - Za Srbiju bez krzna 2011 >> |
DIGNIMO ZAJEDNO GLAS ZA ŽIVOTINJE KOJE STRADAJU ZBOG MODE I GLAMURA!
ZA SRBIJU BEZ KRZNA!! KRZNO NEMA OPRAVDANJA!
PODIGNIMO GLAS ZA ONE KOJI GA NE MOGU PODIĆI ZA SEBE!
Zahvaljujemo se svima koji su na bilo koji način pomogli i podržali ovaj protest!
Pogledajte foto galeriju: Protest - Za Srbiju bez krzna 2011 >> |
Pogledajte foto galeriju: Protest - Za Srbiju bez krzna 2011 >> |
Pogledajte filmove:
1. Snimak sa Protesta Za Srbiju bez krzna 2011
2. Krzno Kine - Zabavno Krzno?