Lov i Ribolov

Krivolov uzima danak u Srbiji (5)

lovokradice

U lovištu „Donji Srem“, između Save i Dunava, svakodnevno se čuju puške krivolovaca, a kože pobijene divljači trunu pobacane na sve strane. Za samo nekoliko godina u krivolovu je odstreljeno više od 200 grla srneće divljači.
Svakodnevnim lovokrađama i nesavesnim radom „ekspertskog tima“ čelnika LU „Zemun“, lovište „Donji Srem“, nekada jedno od najbogatijih u Srbiji, sada je pustara. Za samo nekoliko godina srneća divljač je desetkovana, a divljih svinja skoro da više i nema. Očajni lovci, rešeni da tome stanu na put, smenili su nesposobno rukovodstvo i izabrali novo. Međutim, tada su, kako tvrde lovci, Zoran Živojinović, predsednik LSS, i Aca Pantelić, sekretar ove organizacije, počeli sa opstrukcijom rada novih, legalno izabranih organa LU „Zemun“ i u isto vreme, sa kompromitovanim i zbog malverzacija isključenim članovima, krenuli u formiranje paralelnih struktura. Od tada u zemunskom udruženju lovaca besni rat između dve zavađene struje, koje na sve načine pokušavaju da svog izabranog predsednika upišu kao ovlašćeno lice.
U međuvremenu, između Save i Dunava svakodnevno se čuju puške krivolovaca, a kože pobijene divljači leže na sve strane. Da zlo bude veće, nedavno je LSS bukvalno pokušao da uceni Anđelka Ivanovića, predsednika LU „Zemun“, tako što je zapretio da će udruženju oduzeti lovište ukoliko on ne potpiše izjavu da će odustati od upravnog spora koji se vodi oko njegovog upisa kao lica ovlašćenog za zastupanje lovačkog udruženja.
Sprečili „muvanje“ sa lovinom
Prema rečima Branislava Stojakovića, elektromehaničara i lovca sa dvadesetogodišnjim stažom, sve se zakuvalo još u junu 2004. godine, kada je na Skupštini u Ugrinovcima izabran za predsednika LU „Zemun“.
- Novo rukovodstvo je počelo da uvodi red, pa je zabranjen platni promet na ruke i sve novčane transakcije obavljale su se isključivo preko pošte ili banke. Da bi se stalo na put lovokrađi i „muvanju“ sa lovinom, uveli smo da propratnice za odstreljenu divljač izdaje upravnik lovišta, a lovne dozvole lovočuvar. Time smo sprečili da neko prvo ubije divljač, a zatim naknadno dobije dozvolu za odstrel. To se nije svidelo onima koji su bili navikli da u lovištu rade šta hoće, a pogotovu ne gospodi iz LSS, pa i tadašnjem upravniku lovišta. Kada je video da više ne može da muva, sam je dao otkaz. U međuvremenu, zbog opstrukcije rada legalno izabranog rukovodstva, odlukom UO iz lovačkog udruženja su isključeni bivši predsednik Branko Stojić, a suspendovan je i bivši sekretar Zoran Milosavljević. NJih dvojica su se udružili sa predsednicima lovačkih sekcija „Surčin“, „Jakovo“, „Bežanija“ i „Petrovčić“ i zajedno su sazvali vanrednu Skupštinu LU „Zemun“, iako to po statutu jedino može da uradi predsednik udruženja. Obavestili smo policiju da su Skupštinu sazvali ljudi isključeni iz udruženja zbog neplaćanja članarine, krivolova i razbijanja našeg udruženja. Policija je obavila nadzor i napravila zapisnik, međutim, čim je okrenula leđa, ova grupa je sa članovima te četiri sekcije ponovo organizovala Skupštinu i za predsednika izabrala Miodraga Neškovića - rekao je Stojaković.
Privatnom linijom do lovnih karata

REAGOVANJA ČITALACA NA PISANJE GLASA JAVNOSTI

Poštovani gospodine Dodoš, jako me je obradovalo što se najzad piše o ovoj temi. Do pre nekoliko godina bio sam zaposlen kao upravnik lovišta, ali sam napustio posao jer nisam više mogao da se borim protiv vetrenjača. Poslaću vam još zanimljivog materijala.
Sve pohvale Glasu javnosti i Kuriru što su počeli da pišu o ovoj škakljivoj temi, o kojoj se mnogo godina samo šaputalo i niko nije imao hrabrosti da javno istupi i kaže o kakvim se sve mahinacijama, zloupotrebama i kriminalu radi. Biljni i životinjski svet su naše nacionalno blago i u skladu s tim bi se prema njima tako trebalo i odnositi. Sve aktere ove tragične priče, pre svega po životinje, treba izvesti pred sud. No bojim se da je ovo samo vrh ledenog brega i da se iza svega kriju mnogo „krupnije zverke“, ali verujem da niko nije iznad zakona i da pre ili kasnije mora da odgovara za svoja (ne)dela. Samo hrabro, uz vas sam.
Tooooo majstori!!! Najzad neko da rasturi bandu!!! Svaka čast!!!

ŽIVOJINOVIĆ: ONI NE ŽELE DOGOVOR

- Žao mi je što se sve to dešava u Zemunu. To je nekada bilo jedno od uzornih lovačkih udruženja. Tamo je došlo do raskola između dve grupacije, od kojih jedna ima više od 440, a druga oko 250 lovaca. Oni jednostavno ne žele da sednu za zajednički sto i dogovore se. Čim jedna strana podnese zahtev za upis ovlašćenih lica u Ministarstvo unutrašnjih poslova u LJermontovoj ulici, sa druge strane odmah stiže upozorenje da taj i taj nisu legalno izabrani. Shodno tome, nadležni u LJermontovoj odbijaju da obave upis predloženih ovlašćenih lica. Samim tim, ni mi u LSS ne možemo da damo lovne karte nekome ko nije legitimno upisan kao ovlašćeno lice. Ne sporim da je lovcima iz Zemuna vraćen novac, a vraćen je zato što nije uplaćen sa računa LU „Zemun“ već sa nekog privatnog računa - objasnio je Zoran Živojinović, predsednik LSS.
Nešković je, prema Stojakovićevim rečima, otišao u MUP u LJermontovoj ulici i upisao se kao lice ovlašćeno za zastupanje LU „Zemun“. Druga strana je odmah uložila žalbu na to rešenje i izvestila MUP da je Neškovića izabrala neformalna grupa, koja nema podršku većine članstva i ne poseduje pečat. Policija je, na to, drugostepenim rešenjem poništila prethodno i izbrisala Neškovića iz registra ovlašćenih lica. Međutim, on je sa prvostepenim rešenjem već napravio pečat.
- Videvši šta se radi, UO LU „Zemun“ sazvao je novu Skupštinu za mart 2007. godine, ali je sada, po instrukcijama MUP-a, pismenim putem sa povratnicom pozvao sve članove Skupštine. Odazvalo se više od polovine i mi smo legalno za predsednika izabrali Anđelka Ivanovića. Podneli smo zahtev za njegov upis kao ovlašćenog lica, međutim MUP je to odbio uz obrazloženje da nije legalno izabran, pošto prethodno nije obavljen reizbor delegata Skupštine. Navodno, to treba da se radi svake godine, mada u našem statutu piše da se reizbor obavlja svake četvrte godine. Obratili smo se i LSS i od stručne službe zahtevali da nas zaštiti od hajdučije i rasturanja udruženja. Međutim, sekretar LSS Aca Pantelić stao je uz Neškovića i priznao ga za predsednika, iako je MUP odbio da ga upiše kao ovlašćeno lice. Pantelić je privatnom linijom ovoj grupi podelio i lovne dozvole, iako ih nisu platili, a nama koji smo uplatili pare LSS novac je po nalogu Zorana Živojinovića vraćen. Povrh svega, sada nas LSS još i ucenjuje i preti oduzimanjem lovišta ukoliko ne odustanemo od žalbi na očigledne propuste MUP-a - bio je izričit Stojaković.
Diplomirani inženjer šumarstva Jovo Plećaš, aktuelni upravnik lovišta „Donji Srem“, kaže da je suština cele priče zapravo u krivolovu. Prema njegovim rečima, haranga i razbijanje udruženja krenuli su čim je UO LU „Zemun“ počeo da zavodi red u lovištu i sprečava nekontrolisani odstrel visoke divljači.
- Pored profesionalnog lovočuvara, formirana je i ekipa od pet volontera, s tim što oni obilaze teren bez oružja. Čim su krivolovci videli da više nema šale, okrenuli su se protiv rukovodstava. Pa je početkom 2004. godine prebrojavanjem divljači utvrđeno da u ovom lovištu ima svega 306 grla srneće divljači, umesto 600, koliko je prema lovnoj osnovi trebalo da bude. Uprkos tada važećoj naredbi o lovostaju, LSS i lovna inspekcija odobrili su lov na srneću divljač. Kada sam u proleće naredne godine preuzimao dužnost upravnika lovišta „Donji Srem“, insistirao sam da se prethodno prebroji divljač. Međutim, komisija u kojoj je bio i nekadašnji načelnik za lovstvo u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, inače strastveni lovac, koji više ne lovi od kada smo mu uskratili lov bez plaćanja članarine i odstreljene divljači, odbila je da to uradi. Bio sam uporan, pa je najzad obavljeno prebrojavanje i tada je utvrđeno je da u lovištu ima samo 227 grla srneće divljači, što znači da je za samo godinu dana pobijeno 109 grla iz osnovnog fonda, plus 104 grla iz godišnjeg priraštaja - tvrdi Plećaš.
Prema njegovim rečima, šteta od nenaplaćenog mesa za 213 grla srneće divljači iznosila je 12.780 evra, dok je po važećem odštetnom cenovniku šteta bila 42, 6 miliona dinara. Nenaplaćena vrednost trofeja meri se stotinama hiljada evra.

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook