Jelena JOVANOVIĆ | 27. avgust 2011.
Članovi prirodnjačkog društva upozoravaju na ugroženost retke vrste orla. Tek šest parova grabljivica živi na Vršačkim planinama.
Mladunče orla zmijara
VRŠAČKE planine stanište su čak 123 vrste ptica, od kojih su mnoge retke i pod zaštitom države. Među njima je i orao zmijar, retka vrsta grabljivica selica, koja traži očuvana suva staništa sa šumostepom, gde ima dovoljno otvorenog prostora za lov i gnežđenje.
U Vojvodini je registrovano samo šest parova ovih ptica - dva na Vršačkim planinama i četiri u Deliblatskoj peščari, dok ih južno od Save i Dunava ima veoma retko. Zato je njihovo prisustvo u prostranim šumama iznad Vršca od velikog značaja. Lokalno stanovništvo, međutim, zbog nedovoljne edukacije to ne prepoznaje.
- U Srbiji je orao zmijar zaštićena vrsta i njegovo uznemiravanje, uništavanje staništa i ubijanje kažnjava se - upozorava Dejan Maksimović, iz vršačkog Prirodnjačkog društva „Gea“.
Kazne, međutim, nisu sprečile dva odstrela orla zmijara u blizini Vršačkih planina u proteklih deset godina. Odrastao mužjak je ubijen 2001, a u oktobru 2009. krivolovci su ranili mladunca starog četiri meseca. Za njegov život su se borili stručnjaci sa Veterinarskog fakulteta u Beogradu, ali je on nedelju dana posle teške operacije i ugradnje metalne šipke u ranjeno krilo, ipak, uginuo.
- Da stvar bude tragičnija, orlovi zmijari se ne love kao trofeji, već ih usmrte lovci amateri, koji ne umeju da ih razlikuju od ostalih ptica - dodaje Maksimović.
Milivoj Vučanović, ornitolog-amater i rendžer na Vršačkim planinama, prvi je u Srbiji prstenovao orla zmijara, i to dvomesečno mladunče 1999. godine na Lisičjoj glavi. Od tada, svake godine se na Vršačkim planinama gnezde po dva para, s tim što su 2004. i 2006. godine viđena tri para.
- Ove godine populacija orla zmijara je bogatija za dva mladunca, jer su oba para uspela da odneguju po jednog. Oba su praćena, prstenovana i viđena ovih dana kako izleću iz gnezda. Dešava se da neke godine oba mladunca uginu, ili da preživi samo jedan, tako da je ova sezona bila vrlo uspešna - kaže Vučanović.
Upravo iz tog razloga članovi „Gee“ godinama pokušavaju da ovu i druge prirodne vrednosti Vršačkih planina približe svojim sugrađanima, putem izložbi fotografija, skupova i tribina.
- Bezakonje se lako sprovodi kada je daleko od javnosti, tako da je dobro obaveštena i zainteresovana javnost najbolji čuvar prirode - ističu naši sagovornici.
LOVE ZMIJE
ORAO zmijar je grabljivica srednje veličine, koja u divljini može da živi i više od 20 godina. U naše krajeve dolaze krajem marta i ostaju do početka oktobra, kada se sele u Afriku, na južni rub Sahare. Ženka polaže isključivo jedno jaje, leži na njemu oko 40 dana, dok se ne izleže pile. Potrebno je oko dva i po meseca mukotrpne brige roditelja dok mladunac ne izleti iz gnezda. Ova vrsta orlova su specijalizovani lovci, koji na jelovniku imaju isključivo zmije i guštere, po čemu su i dobili ime.
Milivoj Vučanović sa uralskom sovom
Izvor: Večernje novosti
Komentar udruženja:
LOV BI TREBALO ZAKONOM ZABRANITI I UKINUTI, pošto je nebrojeno puta u praksi dokazano da je to izuzetno štetna "delatnost" po ravnotežu u prirodi!
Osim toga, u Srbiji postoji lovačka mafija, koja za sebe pribavlja ogromnu materijalnu korist na račun masakra životinja, pa i kritično ugroženih vrsta. I "lovne" vrste su toliko istrebljene, da moraju da ih uvoze iz inostranstva (jeleni).
O tome šta rade lovci u Srbiji i o lovačkoj mafiji, možete naći brojne tekstove u ovoj rubrici ("Lov i ribolov").