UBI NAS ŽDRANJE
Broj srčanih udara u Srbiji poslednjih dana drastično povećan jer ljudi, uprkos apelima lekara, za praznike neće da se odreknu ni masne hrane ni alkohola, tvrde u Hitnoj!
BEOGRAD - Broj srčanih udara u Srbiji poslednjih dana drastično povećan jer ljudi za praznike, uprkos molbama lekara, neće da se odreknu ni masne hrane ni alkohola, tvrde lekari Hitne pomoći. Naime, veliki broj slavlja sa jakom hranom doprineo je da broj srčanih udara za vreme novogodišnjih praznika poraste iznad svakog proseka.
Žrtve preterivanja... Srbi skloni masnoj hrani |
- Zove nas veliki broj pacijenata sa srčanim oboljenjima. Ima dosta hroničnih bolesnika kojima se pogoršalo stanje, a ima i pacijenata sa akutnim oboljenjem. Razlog za ovoliki broj poziva najviše leži u preteranom konzumiranju jake hrane, preterivanju u alkoholu, ali na ruku srčanim bolesnicima ne idu ni temperaturne promene - saznajemo u Hitnoj pomoći.
Pacijent koji je zbog novogodišnjih praznika odlučio da se opusti i uživa u hrani koje se tokom cele godine odricao može da ima fatalne posledice. Zato je, kažu lekari, veoma važno pridržavati se saveta lekara i biti umeren kako u hrani tako i u piću.
- Konzumiranje jake hrane počinje još u decembru za vreme preslava i slava. Nastavlja se sa preterivanjem kako u hrani tako i piću sve do Nove godine i Božića. Zato preporučujemo umerenost u jelu i naročito naglašavamo da treba da se izbegava jaka hrana. Ako ne može da se izbegne, onda alkohol treba uzimati u minimalnim količinama. Mnogi naši pacijenti za vreme novogodišnjih praznika znaju toliko da se opuste da čak prestaju da uzimaju terapiju.
- Vrlo je važno uzimati terapiju redovno, pogotovo kod srčanih bolesnika i pacijenata koji imaju povišen krvni pritisak. Jer obilno konzumiranje jake hrana u kombinaciji sa alkoholom i sa prekinutom terapijom može imati ozbiljne posledice - kažu lekari iz Hitne pomoći, dodajući da je zbog naglih temperaturnih oscilacija potrebno voditi računa o odeći koju treba prilagoditi temperaturi.
Lekari naročito upozoravaju da treba paziti na ishranu i u toku božićnih praznika. Posle božićnog posta treba lagano preći na jaku hranu. Nikako se ne treba prejedati, a svi srčani bolesnici ne smeju da zaborave da popiju lekove čak ni na jedan dan.
Bolesti srca treći uzročnik smrti Uvođenjem 24-časovnog dežurstva i intervencija na srcu u Kliničkom centru Srbije smanjena je liste čekanja i smrtnost srčanih bolesnika. Inače, bolesti srca treći su najčešći uzročnik smrti u Srbiji. Liste čekanja za intervencije na srcu u Srbiji polako postaju prošlost - 2005. godine primljeno je oko 3.400 pacijenata, a 2006. godine do oktobra 3.740. Za prvih devet meseci 2006. godine urađeno je oko 2.700 koronarografija, čime je već dostignut broj dijagnostika urađenih 2005. godine. Oko 700 intervencija na srcu urađeno je u 2005, a do oktobra 2006. urađeno je skoro hiljadu. Samo 37 pacijenata je 2005. lečeno od akutnog infarkta, a za prvih devet meseci prošle godine deset puta više. |