Saopštenja


dobrobit zivotinjaPoštovani Gospodine Dragin,
Verovali smo da će Vašim dolaskom na čelo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, polako početi da  se menja odnos prema životinjama u našem društvu: najavljujući Zakon o dobrobiti životinja, IZJAVILI  STE da je to „izuzetno važan zakon“... da „u Srbiji postoji veliki problem sa nehumanim ponašanjem prema životinjama“ i da će „država učiniti sve da spreči maltretiranje životinja“...



A, da li delo koje sledi iza Vaših reči – najnovija verzija Nacrta zakona o dobrobiti životinja (objavljena 14.11.2008. godine) opravdava data obećanja? Na  žalost – NE!
Zakon koji vaše Ministarstvo  predlaže ne bi dao osnov za izgradnju humanijeg odnosa prema životinjama. I ne samo to, već bi u izvesnom smislu čak legalizovao, odnosno minimizirao značaj nehumanog postupanja prema životinjama, a sve pod vidom njihove dobrobiti!  Pojedina od rešenja koja se Nacrtom predlažu, praktično bi obezvredila i derogirala neke od odredbi drugih propisa koje već štite životinje!

Tako, na žalost moramo da konstatujemo da predložena rešenja ne ispunjavaju Vaša obećanja, kao ni istinsku potrebu za definisanjem željenog nivoa odnosa prema životinjama u našem društvu, bez kompromisa sa užim interesima pojedinih grupacija.

Jer:

Da li se Nacrt efikasno pozicionirao u odnosu na odgovornost za kršenje odredbi zakona?
NE! Naprotiv! Umesto da omogući primenu odredbi Krivičnog zakonika, koji je propisao krivično kažnjavanje onih koji zlostavljaju, ili čak ubiju životinju, Nacrt takva ponašanja tretira kao prekršaj i to iste vrste, bez obzira na značaj dela i težinu posledice!!!
S obzirom da je Krivičnim zakonikom u članu 269. propisana krivična odgovornost za onoga „ko kršeći propise ubije, povredi ili muči životinju“, apsurdno je  da zakon o dobrobiti životinja to ignoriše!

Da li je zakon odlučan da zaštiti divlje životinje?
NE! Sem par odredbi o njihovom korišćenju u cirkusima. U svemu ostalom prepušta ih zakonu o  l o v s t v u...

Da li zakon ograničava besmisleno mučenje i ubijanje eksperimentalnih životinja?
NE! Dok Zakon o veterinarstvu propisuje da „naučnoistraživačke eksperimente na životinjama mogu da izvode samo stručna lica u ...naučnim ustanovama, a tokom eksperimenata životinje ne smeju biti izložene lošem postupanju ili patnji“, ovaj Nacrt dozvoljava sve vrste ogleda, čak i najinvanzivnije, i unapred prihvata mogućnost smrti životinja izloženih eksperimentu, a da ironija bude još veća, on čak dozvoljava da oglede na životinjama  vrši ko hoće, pa čak i FIZIČKA LICA!!!

Da li se suprotstavlja vršenju genetskih modifikacija i manipulacija?
NE! On kaže da su dozvoljene „samo kada se tim postupcima ne ugrožava život i dobrobit životinja i ne remeti ravnotreža u ekosistemu...“ ali ne određuje ko ih dozvoljava odnosno ne dozvoljava (kao prethodni tekst nacrta) i na osnovu čega! – tako da je ova odredba „lartpurlartistička“ i nema pravnog ni praktičnog značaja –de facto omogućava genetske modifikacije i manipulacije bez ikakvog ograničenja.

***
Udruženje Sloboda za životinje Vas je povodom prethodnih verzija Nacrta zakona o dobrobiti životinja već upoznalo sa svojim predlozima i stavovima, te ćemo Vas samo u kratkim crtama podsetiti koja rešenja bi ovaj Zakon po nama morao da sadrži, ako pretenduje da ispuni ne samo ono što nalažu aktuelni integrativni procesi i savremeni civilizacijski trendovi, već i istinski, širi interesi ove zajednice, za sada i za buduće generacije:

1.  Izmene u delu Krivičnih odredbi – povezivanje sa odredbama Krivičnog zakonika.
U ovom trenutku - do eventualnog razmišljanja zakonodavca o povećanju zaprećenih kazni, dovoljno je da se Zakon o dobrobiti (i zaštiti) životinja deklariše kao izvor za primenu navedenog člana Krivičnog zakonika, kao i da predvidi veće prekršajne kazne za teže prestupe.

2.   Humano i trajno zbrinjavanje napuštenih životinja kroz izgradnju azila što je, prema Zakonu  o veterinarstvu, obaveza jedinica lokalne samouprave, Podsećamo da je izgradnja i održavanje azila investiicija koja nije nepovratni trošak, već se u znatnoj meri isplati kroz uštedu na izdacima za naknadu štete građanima koji su bili ugroženi od strane napuštenih životinja (neke opštine su, prema našim saznanjima imale visoke stavke po ovom osnovu i to na godišnjem nivou - u visini troška za izgradnju azila).

3.  Zabrana gajenja životinja zbog krzna i kože sa samo jednim (kraćim) prelaznim periodom u pogledu farmi koje postoje u momentu stupanja zakona na snagu  (ova zabrana je bila predviđena u prvom tekstu Nacrta, a poređenja radi, zabrana ovih farmi u Austriji doneta je još  pre deset godina!).

4.  Efikasna zaštita divljih životinja!  Vrlo je jednostavno: životinje treba zaštiti od ubijanja. Lov ne možemo podržati  – jer   ništa ne može opravdati ubijanje zbog razonode. Lov je aktivnost koja se kosi sa osnovnim etičkim principima i  protivna je  ekološkoj svesti u sadašnjem  civilizacijskom trenutku. Zato se već duži niz godina  zalažemo za potpunu zabranu lova u našoj zemlji (i preko 8000 građana nam se se svojim potpisom priključilo).  
Zašto u našoj zemlji ne bismo konačno počeli da poštujemo i čuvamo ono što imamo, umesto što dopuštamo da ga uništavaju - oni koji hoće da ubijanjem profitiraju, zadovolje gastronomske želje ili strast za ubijanjem... Da li su to, po Vama, vrednosti koje treba i dalje štititi ??? Mogli bismo otvorili vrata onima koji bi došli da uživaju u prirodi, a ne onima koji je oskrnavljuju (jer im to u njihovoj zemlji nije dozvoljeno).  Divlje životinje nisu vlasništvo lovaca, već nacionalno blago i mi apelujemo da se kroz ovaj Zakon zabrani dalje uništavanje tog zajedničkog bogatstva!    
U svakom slučaju, bar minimalni prvi korak, kao  neophodan uslov za ulazak u Evropsku uniju, morala bi da se uvede potpuna zabrana lova u nacionalnim parkovima, rezervatima i drugim zaštićenim područjima, kao i na privatnim posedima bez dozvole vlasnika poseda – time bi se izvršilo usaglašavanje sa preporukama  Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN), čije se poštovanje zahteva  za prijem u EU.

5.  Zabrana vivisekcije i ogleda na životinjama koji mogu ugroziti životinju – njen život, fizičko ili psihičko  zdravlje i zabrana svih genetskih modifikacija i manipulacija na životinjama i to ne samo zbog poštede životinja od patnje i smrti, već i zbog toga što iz ovih aktivnosti mogu nastati neželjene opasnosti za ljude.   
Podvlačimo: Država bi smela da odobri ovakve aktivnosti isključivo ukoliko bi preuzela punu odgovornost za moguće negativne konsekvence koje iz njih proisteknu. Jedna svesna i savesna država ne bi ovo mogla da garantuje, zbog uvažavanja činjenice da taj rizik praktično uvek postoji, a nije ga unapred moguće predvideti.
Jedini ispravan potez u ovom pogledu,  pre svega prema sopstvenim građanima je -  zabraniti ove aktivnosti.    
Ovome treba dodati i zabranu izvođenja ogleda na životinjama u obrazovne svrhe – i to na svim nivoima obrazovanja,, jer su ogledi, zahvaljujući brojnim dostupnim alternativama odavno postali potpuno deplasirani i nepotrebni, osim toga što su nehumani.

6. Isključivanje mogućnosti klanja životinja bez prethodnog omamljivanja (što Nacrt dozvoljava -  u religiozne svrhe);

7.  Zabrana korišćenja svih, a ne samo divljih životinja u cirkusima i putujućim zoo vrtovima.

***

Naši konkretni predlozi za korekcije teksta Nacrta dostavljamo Vam ih u prilogu ovog dopisa,  u tabelarnoj formi,  pogodnoj za uporednu analizu predloženih izmena sa tekstom Nacrta.

Nadamo se da ćete prepoznati značaj ovog trenutka i vrednost stavova koje predlažemo. Njihovim Inkorporisanjem u tekst ovog Zakona na najbolji način bi se ispunila svrha njegovog donošenja. Sigurni smo da bi primena takvog zakona donela pozitivne efekte koji bi višestruko  prevazilazili dobrobit  životinja.

Prilog:  

Pdf1
Tekst najnovijeg Nacrta zakona o dobrobiti životinja sa konkretnim predlozima za izmenu


Sa poštovanjem,


Direktorka Centra za unapređenje i zaštitu prava životinja,
Ljiljana Gledić-Filipović

Predsednica Udruženja Sloboda za životinje,
Snežana Milovanović s.r.     

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook