Napuštene životinje

Beograd, 19.04.2007. god

Gradonačelniku grada Niša, gospodinu Smiljku Kostiću

PREDMET: ZAHTEV DA SE NA TERITORIJI GRADA NIŠA ODMAH    PRESTANE SA HVATANJEM I UBIJANJEM  PASA  I MAČAKA LUTALICA

ubijanje napuštenih pasa u Nišu

Poštovani gospodine Kostiću,
Upoznati smo da je juče na Vašu inicijativu Gradski štab za upravljanje kriznim situacijama grada Niša doneo Rešenje kojim se nalaže JKP „Mediana“ Niš da, „u skladu sa važećim propisima, vrši hvatanje i uklanjanje pasa i mačaka lutalica sa područja grada Niša“, a Vi se ovlašćujete da zaključite ugovor sa veterinarskim stanicama o veterinarskom tretmanu pasa i mačaka lutalica, koji će se vršiti u skadu sa Pravilnikom o uslovima i merama za humano hvatanje i uništavanje pasa i mačaka lutalica („Službeni glasnik RS br. 29/94).
Ovo rešenje je NEZAKONITO!  Zato zahtevamo DA SE NJEGOVO SPROVOĐENJE ODMAH OBUSTAVI!

Pravno, tj. PREMA VAŽEĆIM PROPISIMA - Zakonu o veterinarstvu  - NIJE DOZVOLJENO UBIJANJE NAPUŠTENIH ŽIVOTINJA, VEĆ SAMO NJIHOVO ZBRINJAVANJE U PRIHVATILIŠTA ZA ŽIVOTINJE, I TO TRAJNO. Zakon u članu 46. obavezuje lokalne samouprave da rešavaju problem napuštenih životinja njihovim smeštanjem u prihvatilišta za životinje. Istovremeno, Zakon određuje da je ubijanje životinja moguće  jedino u slučaju da se potvrdi prisustvo zarazne bolesti, te Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede naloži ovu meru u odnosu na zaražene životinje ili životinje za koje se sumnja da su zaražene, ako proceni da je to  neophodno za sprečavanje širenja, suzbijanje i iskorenjivanje zarazne bolesti...

Posebno napominjemo da se odredbe Pravilnika o uslovima i merama za humano hvatanje i uništavanje pasa i mačaka lutalica („Službeni glasnik RS br. 29/94), ne mogu primenjivati, a pogotovo NE MOGU BITI OSNOV za ubijanje ovih životinja, s obzirom da su u suprotnosti sa  Zakonom o veterinarstvu (shodno članu 168, propisi doneti na osnovu prethodno važećih zakona primenjivaće se samo ako nisu u suprotnosti sa Zakonom o veterinarstvu). Isto je i u pogledu hvatanja životinja: jasno je da je za grad Niš hvatanje životinja radi smeštaja u prihvatilište trenutno nemoguće, jer prihvatilište ne poseduje za to potrebne dozvole, a i samo hvatanje ovih životinja, ukoliko nema za cilj trajni smeštaj životinje ili zbrinjavanje životinje radi njenog oporavka posle neophodne intervencije, akt koji je u suprotnosti sa zakonom. Posebno naglašavamo da u svim ovim slučajevima za postupanje na nivou pojedinca postoji i krivična odgovornost zbog zlostavljanja životinja.

Istovremeno Vam ukazujemo da su protivpravne i određene odredbe Odluke o postupanju sa psima i mačkama lutalicama na teritoriji grada Niša  ("Sl. list grada Niša", br. 49/2005). U članu 9. stav 2. te Odluke predviđeno je da se uhvaćeni psi i mačke u prihvatilištu čuvaju tri dana, a u članu 11. stav 2. da se posle isteka tog roka, ukoliko ih držalac ne preuzme, „moraju usmrtiti“. Citirane odredbe ove Odluke su NEZAKONITE, te molimo da, u skladu sa svojim zakonskim i statutarnim ovlašćenjima svojom  odlukom odmah obustavite sprovođenje člana 9. stav 2. i člana 11. stav 2. Odluke o postupanju sa psima i mačkama lutalicama na teritoriji grada Niša, te da podnesete Skupštini opštine Niš predlog da se navedene odredbe brišu, kao i da se ostale odredbe navedene Odluke usklade sa ovom izmenom.

Masovno hvatanje životinja koje se nađu na ulicama i njihova bespoštedna, brza i brutalna egzekucija, često nedozvoljenim načinima i sredstvima, odvija se u gradovima širom Srbije, uključujući Niš. Ove jezive aktivnosti stvaraju sliku o nama i našoj zemlji – pre svega našoj deci – a zatim i bilo kom posmatraču sa strane. U civilizovanom društvu, ovaj problem se više ne sme rešavati na takav način. Dosadašnja praksa mora se hitno prekinuti, jer ona ne samo da nema etičko opravdanje, već je i protivzakonita. Pravac u kome se kreće odnos društvene zajednice prema problemu pasa i mačaka lutalica je - humani način rešavanja ovog problema, što podrazumeva: obeležavanje, vakcinaciju protiv besnila, sterilizaciju, povećanje kapaciteta za sprovođenje sterilizacije i smeštaja sterilisanih pasa, izgradnju i opremanje prihvatilištava za pse, uključujući i sufinansiranje proširenja i opremanja registrovanih prihvatilišta i pansiona…

Sigurno je i da bi i u Nišu mogao da se nađe prihvatljiv način za rešenje ovog pitanja, u saradnji sa nevladinim organizacijama iz Vašeg grada kojima je cilj zaštita životnja.

Poštovani gradonačelniče! Izvesno je da građani Niša ne žele da oni i njihova deca budu svedoci surovih scena na ulicama svog grada, kao što se upravo dešava, a za šta i Vi snosite deo odgovornosti. Nadamo se da će grad Niš, u skladu sa željama svojih građana, organizovati potrebne aktivnosti i sredstva kako bi se ovaj problem ubuduće rešavao na human način, način dostojan pre svega čoveka. Molimo Vas da se lično zauzmete da se ovaj problem reši u Vašem gradu, a za početak, svakako, da se odmah prestane sa hvatanjem i usmrćivanjem životinja, koje se odvija na osnovu nezakonitih odluka.

 LAWDEM – Pravnici za demokratiju,
Centar za unapredjenje i zaštitu prava životinja,
Direktorka centra Ljiljana Gledić-Filipović

 Udruženje za zaštitu i prava životinja
Sloboda za životinje
Predsednica Snežana Milovanović

Dostaviti:
- Predsedniku Skupšine grada Niša, doc. Dr. Goranu Iliću
- Upravi za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj grada Niša – načelniku, Nadi Maksić 
- Upravi za privredu, održivi razvoj i zaštitu životne sredine grada Niša – načelniku, Jadranki Stevanović
- Upravi za inspekcijske poslove grada Niša – načelniku, Dragoslavu Petroviću
- Upravi za planiranje i izgradnju grada Niša – načelniku, Velimiru Veličkoviću

 

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook