
Soko uzgajan u veštačkim uslovima (Foto G. Sekulić)
U domaćinstvu Ištvana Farkaša u Kanjiži nadležni inspektori su pre nekoliko dana otkrili i oduzeli 20 ptica vrste čižak koja je zaštićena kao prirodna retkost. Pošto Farkaš nije imao dozvolu za uzgajanje, ptice su mu oduzete i prebačene u Zoološki vrt Palić, do okončanja postupka, a protiv Farkaša će biti podneta krivična prijava.
Inače, čižak je ptica pevačica iz porodice zeba i veoma je popularna kod odgajivača. Retko se gnezdi u Srbiji. Prema procenama stručnjaka, u proleće i leto gnezdi se svega nekoliko desetina parova.

Štiglići zaplenjeni u Beloj Crkvi
Kako nam je rekla Tatjana Babić, šef Odseka u oblasti zaštite i korišćenja prirodnih dobara Ministarstva zaštite životne sredine, u Srbiji se uglavnom nezakonito love ptice pevačice iz porodice zeba koje su zaštićene kao prirodne retkosti.
– Cene „najobičnijih” zeba, takozvanih australijskih, kojih ima i najviše, kreću se do tri evra, a izuzetno retke zebe, koje su odgajane u posebnim uslovima, mogu da koštaju i nekoliko stotina evra – kaže za naš list Slobodan Kulić, predsednik Društva za uzgoj ptica pevačica.
Osim zeba, i sokolovi su na ceni, posebno kod bogatih šeika, koji ih koriste za lov. Obični primerci koštaju oko 1.000 evra, a retke vrste i po nekoliko hiljada evra. Iako se u javnosti može čuti i podatak da ove retke ptice mogu da koštaju i po 50.000 evra, Kulić to demantuje, dodajući da čak ni kupci iz Saudijske Arabije ne izdvajaju toliki novac za jednog sokola.
Sokolovi su inače, u našoj zemlji stavljeni pod zaštitu prvog stepena Uredbom o zaštiti prirodnih retkosti. Ova zaštita podrazumeva zabranu korišćenja, uništavanja, hvatanja, ubijanja, ozleđivanja, kao i preduzimanja bilo kakvih radnji koje bi mogle ugroziti njihov opstanak u prirodi.
Ove ptice nalaze se na spisku CITES konvencije, (Konvencije o međunarodnom prometu ugroženih divljih biljnih i životinjskih vrsta), što znači da je uvoz, izvoz i reeksport ovih vrsta moguć jedino uz odgovarajuće CITES dozvole ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine.
Na meti krijumčara su i egzotične biljne i životinjske vrste koje najčešće završavaju u nekoj stranoj zemlji.
Babić ističe da je republička inspekcija za zaštitu životne sredine više puta podnosila prijave protiv lica koja su nelegalno pokušavala da iz zemlje izvezu šumske kornjače. Takođe su podnošene prijave protiv lica kod kojih su, bez ikakve dokumentacije o poreklu, zatečene iguane, pitoni, škorpije…
Po Krivičnom zakonu, za ubijanje, mučenje ili povređivanje većeg broja životinja, naročito ako su u pitanju životinje koje pripadaju posebno zaštićenim vrstama, predviđene su novčane kazne ili kazne zatvora.
Krivičnim zakonikom je, takođe, predviđeno da se onaj ko protivno propisima izveze ili iznese u inostranstvo prirodnu retkost ili posebno zaštićenu biljku ili životinju, ili učini krivično delo kupovine zaštićenih vrsta bez dozvole za uvoz nadležnog ministarstva, kazni zatvorom od tri meseca do tri godine.
Novčanom kaznom od 150.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup pravno lice ako sakuplja i stavlja u promet zaštićene biljne i životinjske vrste i njihove delove bez dozvole nadležnog ministarstva ili ukoliko vrši uvoz i izvoz zaštićenih vrsta divlje flore i faune, njihovih razvojnih oblika i delova bez dozvole ministarstva, odnosno suprotno utvrđenim uslovima u skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine.
N. Kovačević
[objavljeno: 01/08/2008.]
Politika
Srodni članci (po ključnim rečima)

McAmazon...
Simbol McDonalds-a je svima dobro poznat: dva zlatna luka na crvenoj podlozi mogu se videti u skoro svim zemljama sveta. Međutim, bez obzira na to šta giganti brze hrane žele da vi mislite o njima, McDonalds-u danas predstavlja uništenje kišnih šuma. I to je jedan veoma “Unhappy meal” (nesrećan obrok) za našu planetu.Simbol McDonalds-a je svima dobro poznat: dva zlatna luka na crvenoj podlozi mogu se videti u skoro svim zemljama sveta. Međutim, bez obzira na to šta giganti brze hrane...

Izašao je novi 6-7 dvobroj časopisa "Sloboda za životinje"...
Pozdravljamo vas, dragi čitaoci, Pred vama je novi dvobroj časopisa - br. 6/7 Udruženja „Sloboda za životinje“. A u njemu ima više interesantnih tema koje imaju za cilj da se dublje zamislimo: Na početku se objašnjava šta je Zemlja mira; zašto je ugrožena i zašto to ne smemo dozvoliti! Kako da je zaštitimo, kako da damo svoj glas da se očuva? Zašto je hrana sve skuplja i zašto je nema? Malo smo i o tome razmišljali, sasvim dovoljno da i vas potaknemo da zauzmete svoj lični sta...

Promocija zaštite životinja na EXIT-u...
''Sloboda za životinje'' biće predstavljena kao NVO na predstojećem EXIT festivalu u Novom Sadu, od 7 do 10 jula, sa temom: ''Ubistvo s predumišljajem! Ne budite saučesnik. Ne jedite životinje''. Udruženje za zaštitu i prava životinja"Sloboda za životinje" predstavlja se na EXIT- festivalu na štandu u okviru stejdža "Place to move" za nevladine organizacije zajedno sa jednim od najvećih svetskih udruženja PETA - People for Ethical Treatment for Animals www.peta.org (koje upravo slavi 25 godina ...

Eutanazija napustenih pasa i macaka u Novom Sadu...
U "Gradjanskom listu" od 12.03.2005. je po recima portparola JKP "Cistoca" iz Novog Sada, Milice Vlaisavljevic, od pocetka godine eutanaziran 771 pas lutalica i jedna macka lutalica....

Održana Konferencija Make fur History u Medija centru...
Konferencija Make fur History održana je 7. juna. 2018 u prostorijama Medija centra, Terazije 3,II sprat, u Beogradu, u periodu od 10 do 18h.
Fur free Alliance, internacionalna koalicija organizacija koje za cilj imaju obustavljanje nehumane prakse uzgajanja životinja radi proizvodnje krzna na svetskom nivou, u velikom broju država već je organizovala izložbenu konferenciju Make fur history. Otvaranje nove sezone konferencija održano je u Beogradu, a ispred FFA organizator je bilo udruženje Slo...
Komentari
ja kad ih uhvatim ja cu da ih sve pobijem jer su meni vazniji golubovi
RSS kanal za komentare na ovaj post