Afera koja ne jenjava
U italijanskoj luci Bari otkrivena je još jedna pošiljka ptica ubijenih u našim lovištima. Ovo se sve dešava iz prostog razloga što grlice i prepelice u našoj zemlji nisu trajno zaštićene vrste već su lovne.
Italijanska agencija ANSA početkom septembra 2003. godine objavila je da je u luci Bari u jednoj hladnjači pronađeno i uništeno oko pola tone mesa divljači koje je osam lovaca iz provincije Umbrija odstrelilo na drugoj strani Jadrana i pokušalo da prebaci u svoju zemlju.

Pomor na severu
Na sajtovima brojnih organizacija za zaštitu ptica, mogu se naći izveštaji iz kojih se jasno može videti da se ptice i dalje nemilosrdno ubijaju i to uglavnom na istim terenima kao i u aferi "Balkanske ptice". To su tereni severne Bačke, oko Sombora, područja uz Tisu, oko Srebrnog jezera, i naročito duž Dunava. Organizacije za zaštitu ptica, posebno ističu da se najveći masakri dešavaju u vreme lova na prepelice i grlice.
Tradicionalni lov na prepelice uz pomoć pasa ptičara koji lociraju, i na znak lovca podižu prepelice, vrlo retko se praktikuju. Umesto njega, najčešće se lovi pomoću zabranjenih vabilica, zapravo kasetofona, koji se ostavljaju da u toku noći "pućpuriču". Prepelice, privučene pućpurikanjem, okupljaju se u velikom broju i u zoru se lako odstreljuju. Bez ovih vabilica broj ptica koji bi se odstrelio bio bi daleko manji i zbog toga je takav lov našim lovcima uglavnom nezanimljiv. Na skupu organizacija za zaštitu ptica, koji je održan u Novom Sadu početkom oktobra, ustanovljeno je da su prepelice pod velikim "lovnim pritiskom", naročito lovaca iz Italije ali i iz drugih evropskih zemalja u kojima je ova vrsta pod zaštitom. Procenjuje se da je tokom poslednje decenije brojnost ove vrste u SCG opala za oko 30%.
Skupe i nezagađene
Razlog za toliku popularnost i traženost naših ptica ne leži samo u činjenici da su one vrlo skup specijalitet, već i u nezagađenosti prirode u našoj zemlji. Priroda u našoj zemlji., zbog nerazvijene poljoprivrede, očuvana je u mnogo većoj meri nego u razvijenim evropskim zemljama. Tako je sve što se iz naše zemlje uzima za ishranu, ne samo ptice, već i pečurke, žabe, puževi, divljač zapravo nezagađena hrana. A u zemljama zapadne evrope pomodarstvo je ziveti zdravo i hraniti se nezagađenom hranom tako da je naša zemlja za njih veoma primamljiv lokalitet.
Prema mišljenju organizacija za zaštitu ptica, ubijanje ptica bi se znatno smanjilo ako bi se prepelice i grlice, što je učinjeno u mnogim evropskim zemljama, trajno zaštitile. Za grlicu je čak i naučno dokazano da joj je kod nas smanjena brojnost i da ima mnogo razloga da se i one i prepelice trajno zaštite. Ovim postupkom doprinelo bi se da se smanji ubijanje i svih ostalih ptica koje stradaju pri lovu na ove dve vrste. Dodatna i vrlo efikasna mera bila bi da se nevladinim organizacijama dozvoli kontrola i uvid u lovišta. Što je nažalost još uvek daleko od ostvarenja.