Lov i Ribolov
Milioni evra od sokola i štiglica

Društvo za zaštitu divljih ptica dostavilo je policiji spisak osoba za koje se osnovano sumnja da pripadaju "ptičjoj mafiji" u našoj zemlji.
Predsednica Društva za zaštitu divljih ptica, Aleksandra Tadić, uputila je pismo pod naslovom "Afera 'Balkanske ptice' i dalje traje- vreme je za dokaze" policiji, nadležnim ministarstvima i šefovima poslaničkih grupa Skupštine Srbije. Uz ovo pismo prosleđen je i CD koji bi trebao da potvrdi sve što je napisano u kratkom dopisu u kojem se traži da se stane na put "kriminalcima u ovoj oblasti".





Na CD-u se nalaze snimci telefonskih razgovora aktivista društva, koji su se predstavljali kao potencijalni kupci, sa članovima Udruženja odgajivača koji pripadaju Savezu organizacija za odgoj ptica Jugoslavije u gradovima Srbije. U tim telefonskim razgovorima oni detaljno objašnjavaju kako hvataju ptice, za koliko ih prodaju, kolika je vrednos odredjene vrste ptice, ako se "kupuje na veliko ili na malo" . Ti snimci su očigledan dokaz da kod nas postoji "ptičja mafija", jedna od pet najrazvijenijih u Evropi, koja na prodaji ptica odlično zarađuje.

Aleksandra Tadić ,u pismu jos kaze da su prve dve godine u aferi "Balkanske ptice" ubijene 120.702 ptice. Ovaj posao je onima koji su se time bavili, prema našim, ali i procenama evropskih stručnjaka, doneo oko milion evra.".Na snimku koje je društvo dostavilo šefovima skupštinskih poslaničkih grupa i policiji nalaze se imena i razgovori sa nekim od onih koji se ovim poslom bave, a među njima ima i predsednika Udruženja i članova Upravnog odbora Saveza odgajivača u pojedinim gradovima, zatim sudija za ocenjivanje ptica, autora knjiga i urednika biltena tih sudijskih organizacija. Iz snimljenih razgovora očigledno je ko se bavi nelegalnim lovom i trgovinom zaštićenim ptičjim vrstama u našoj zemlji i nelegalnim monstruoznim inžinjeringom ukrštanja divljih ptica sa kanarincima ili nekom drugom egzotičnom pticom, zarad prodaje restoranima u kojima su ptice "na meniju".

Cena ptica pevačica, kada se prodaju na veliko, kreće se oko tri evra. Otkupe se za tako male pare, a dok stignu do krajnjih kupaca u Evropi, oni najlepši primerci dostižu cenu i do 100 čak 200 evra.. Reč je o štiglicima, zelentarkama, konopljarkama, običnim zebama, slavujima i kosovima, pticama pevačicama . Sve ovo dešava se i posle afere "Balkanske ptice". To je najveći zabeleženi masakr divljih ptičjih vrsta u istoriji Evrope. Tada su novembra 2001. godine na italijanskoj granici samo u jednoj hladnjači pronađene 120.702 ptice ubijene na teritoriji naše zemlje.

Na problem desetkovanja naše ptičije populacije i dovođenja do istrebljenja nekih ptičijih vrsta Društvo za zaštitu divljih ptica upozorava odavno. Posebno alarmantno stanje je kada su u pitanju sokolovi i orlovi, jer su oni na posebnoj ceni. Kod nas ima ljudi koji se bave odgajanjem orlova i sokolova, muče ih i čuvaju za kupce. Kupci iz arapskih zemalja spremni su za njih da plate i do 60 000 evra. Naši prodavci ih prodaju za 10 000 do 20 000 evra, čime se ova vrsta ptica potpuno istrebljuje iz naših šuma i planina‚‚-stoji u pismu Aleksanre Tadić, Predsednice Društva za zaštitu divljih ptica.

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook