Lov i Ribolov
1. Akcija: ZA pretvaranje lovišta u nacionalne parkove bez lova
2. Otvoreno pismo ministrima Republike Srbije
3. Argumentacija lovaca je potpuno neprihvatljiva



''U trenutku kad je poljoprivreda postala glavni izvor prehrane čoveka, lov je izgubio svoju osnovnu funkciju koju je za čoveka imao. Lov na kopnene životinje kao izvor prehrane skoro je u svim zemljama izgubio prethodni značaj. On se pretvorio u jednu vrstu sporta – zabave za mnoge koji uživaju odstreljujući takozvanu ''divljač '' kako se najčešće nazivaju životinje koje se love. Pošto je vremenom primećeno da se na taj način počinju uništavati čitave vrste, lov je odavno ograničen, pa se neke vrste uopšte ne smeju loviti... Najveći deo vrsta je van ikakve ozbiljne moralne i pravne zaštite, pa se love bez ograničenja, a razni kriminalci koji postoje širom sveta, organizuju lov zabranjenih vrsta za lov, čak se organizovano bave krivolovom. Kako ćemo videti svi krivični zakoni civilizovanih zemalja sadrže i ovo krivično delo.

Komercijalizacija i omasovljenje lovstva u savremenim društvima imaju negativan uticaj na ekološki sistem koji je uspostavljen u prirodi, kako ogromnim nesrazmernim brojem ubijenih primeraka raznih vrsta životinja, tako i prekidom takozvanog, prehrambenog lanca. Uprkos naporima da se ove negativne posledice izbegnu pomenutim pravnim sredstvima, uništenje vrsta se na ovaj način nastavlja, naročito u nerazvijenim državama gde se na lov gleda kao na oblik zarade, i gde se organizuje i lov za turiste, da bi oni pohrlili u te zemlje, zato što određena vrsta lova u njihovim zemljama nije dozvoljena.

Ako ovome dodamo štete koje pričinjavaju onečišćenjem – zagađenjem zemlje u okviru lovišta, usled rasipanja olova koje služi kao osnovna municija za lov, štetnost lova je još očiglednija.

S ovakvom argumentacijom se ne slažu lovci i njihova jaka lovačka udruženja širom sveta, pa i u našoj zemlji. (Nažalost, turističkim lovom obilato se bave i mnoga lovačka društva u našoj zemlji, pa hiljade turista iz visoko industrijalizovanih zemalja dolazi kod nas, radi trofeja, i uništava nam još, koliko toliko razvijen životinjski svet.) Oni tvrde da se lovom, u stvari štiti divljač, a lovišta se unapređuju i time doprinose gajenju divljači i ugroženih vrsta. Takva argumentacija je u potpunosti neprihvatljiva. Gledano sa tačke morala savremenog čoveka, moramo prihvatiti gledišta da, izuzev kad je u pitanju preživljavanje i ubijanje životinja iz samoodbrane, nema drugih realnih potreba koje bi čoveku davale pravo na ubijanje i zatvaranje divljih životinja u lovu''.

Iz knjige: Prava životinja
Savremeni međunarodni standardi
Dr Milan Paunović – profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu

*********************************

Poštovani čitaoci, šta vi mislite o ovome? Rado ćemo saslušati Vaša mišljenja, komentare i odgovoriti na sva Vaša pitanja u vezi tema o kojima pišemo na sajtu.

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook