Udruženje Sloboda za životinje upozorava i informiše javnost:
Kineska industrija krzna, u kojoj se osim zečeva, lisica, rakuna i drugih 'tipičnih' krznaša godišnje ubije i preko 2 miliona pasa i mačaka, ubraja se među najokrutnije i vodeće u proizvodnji krzna u svetu, sa 85% svetske proizvodnje. Istraga o proizvodnji i prodaji mačjeg i psećeg krzna pokazala je da su u nedostatku bilo kakve zakonske regulative i kontrole, psi i mačke izloženi užasnim mučenjima i najokrutnijim metodama ubijanja.
Uzgajane, ili uhvaćene na ulici, nagurane u kavezima, životinje se transportuju ponekad danima, bez hrane i vode, da bi ih zatim ubili na najbrutalnije načine, a često im se koža odere dok su još žive. Oko 5400 pasa i mačaka se dnevno ubije premlaćivanjem štapovima, uranjanjem u kipuću vodu ili davljenjem. Za izradu jednog kaputa ili bunde od psećeg krzna potrebno je 12-15 pasa, a za izradu jedne bunde od mačjeg krzna potrebne su 24 mačke. Ne postoje nikakvi kulturološki aspekti tih postupaka - to se čini isključivo zbog profita.
Kako su SAD zabranile uvoz, izvoz, prodaju i proizvodnju psećeg i mačjeg krzna još 2002. godine, kada je nađen dokaz da je pseće krzno bilo prodavano na krznenim kaputima, vrlo razvijena kineska industrija krzna pasa i mačaka prebacila je prodaju na evropsko tržište. Mačje i pseće krzno spremno za prodaju pronađeno je u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Španiji, Danskoj, Belgiji i Holandiji.
Skladišta u Kini do vrha popunjena kožom i krznom, čekala su otpremu tamo gde mogu. Azijski trgovci hvalisali su se kako su mogli na etiketi “lažno” označiti bilo koji artikl, obojati ga kako bi izgledalo kao da je lažno krzno ili ga uopšte nisu morali označiti. Naime, pseće i mačje krzno uvozi se po carinskoj klasifikaciji kao 'ostalo krzno'.
Većina krzna (kao što su nerčevo, lisičje, fokino, zečje) imaju svoju sopstvenu klasifikaciju pa je tako moguće da se vidi koliko je uvezeno i izvezeno, ali krzno koje potpada pod kategoriju 'ostalo krzno' ne mora biti specifikovano po vrstama. 'Ostalo krzno' moglo bi uključivati krzno vuka i hermelina, od kojih se nijedno ne koristi u velikim količinama, pa je teško zamisliti koje bi drugo krzno moglo biti u ovoj kategoriji ako to nije pseće ili mačje krzno.
Stoga potrošači nesvesno snose rizik korištenja ovih krvavih proizvoda jer se pseće i mačje krzno može naći kao dodatak na odevnim predmetima (okvratnici, manžetne i sl.), dečjim igračkama i na mnoštvu drugih artikala. Ne postoji nikakav zakon o označavanju niti bi ikakav bio dovoljan, jer su kineski veletrgovci vrlo vešti u izmišljanju imena za krzno i/ili kopiranju dobro poznatih nalepnica.
Propis prema kome se zabranjuje uvoz kože i krzna pasa i mačaka u zemlje Evropske unije stupio je na snagu 31. decembra 2008. Do tada je ovaj propis važio samo u pet zemalja - Italiji, Danskoj, Grčkoj, Francuskoj i Belgiji. Evropska unija se pridružila SAD, Australiji, Novom Zelandu i Švajcarskoj, koji su već ranije zabranili krzna od pasa i mačaka.
Naš Zakon o dobrobiti životinja donešen je 2009.g, dakle nešto posle toga. Član 7. Zakona o dobrobiti životinja u tački 36) kaže da je:
„Zabranjeno uvoziti i prodavati životinje, odnosno sirovine i proizvode od životinja sa kojima se postupalo suprotno zahtevima dobrobiti životinja.“
Dalje član 57 ovog zakona glasi:
„Kućni ljubimci ne mogu se držati, reprodukovati i koristiti (u stavu dva) za ishranu, odnosno proizvodnju hrane, kože, krzna kao i druge komercijalne svrhe.“ Na osnovu ova dva člana u Srbiji bi trebala biti zabranjena trgovina krznom iz Kine, posebno trgovina psećim i mačjim krznom.
Zabrana uvoza psećeg i mačjeg krzna već su danas na snazi u mnogim zemljama, ali sprovođenje je pod znakom pitanja s obzirom da su mnogi artikli s psećim i mačjim krznom premali i prejeftini da bi privukli pažnju carinika.
Šta vi možete učiniti:
- Ne kupujte proizvode sa lažnim krznom koji nose oznaku 'Made in China'
- Ne kupujte krzno uopšte!
- Pošaljite protestno pismo Ambasadi NR Kine u Republici Srbiji, Užička 25, 11 000 Beograd, email: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
- Pogledajte film „Krzno Kine – Zabavno krzno?“ na: www.sloboda-za-zivotinje.org/szztv