Ekologija

Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić učestvovao je prošle nedelje na plenarnoj sednici Četrnaeste konferencije članica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime u Poznanu, u Poljskoj. Obraćajući se prisutnima, ministar je istakao kako je svet na putu da dobije novi globalni sporazum o klimatskim promenama.


oliver dulic- Svetski razvoj je suštinski izmenjen usled promene klime – rekao je Dulić. - Odlaganje smanjenja globalnih emisija će smanjiti naše mogućnosti da dostignemo niži stepen stabilizacije emisije gasova sa efektom staklene bašte, koji će u suprotnom dovesti do povećanja ozbiljnih rizika od klimatskih promena. Zajednička vizija treba da omogući objedinjenje potreba za smanjenjem emisija i potreba za održivim ekonomskim rastom. Rizik da trenutna ekonomska kriza može uticati na globalne napore u borbi sa klimatskim promenama, može biti umanjen zajedničkim naporima u sprovođenju aktivnosti koje prate novi režim klimatskih promena. Nova politika borbe sa klimatskim promenama može biti iskorišćena kao mogućnost za nove investicije i tehnologije, doprinoseći ekonomskom razvoju i otvaranju novih radnih mesta.

Prema Dulićevim rečima budući režim klimatskih promena će omogućiti svetu da smanji ugljenik i stvori društvo otpornije na promenu klime, ali i da dostigne održivi razvoj. On kaže bi se dostigli ciljevi održivog razvoja, neophodna je zajednička vizija i hitne akcije za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i adaptaciju na klimatske promene.

- Republika Srbija prepoznaje vodeću ulogu svih razvijenih zemalja u implementaciji postojećeg i novog režima klimatskih promena, naveo je ministar Dulić. - Takođe, verujemo da zemlje u razvoju treba da preduzmu odgovarajuće mere za smanjenje emisija, na nacionalnom nivou, u skladu sa svojim mogućnostima i kapacitetima, uz transfer tehnologija, finansiranjem i izgradnjom kapaciteta. Efikasna međunarodna saradnja praćena adekvatnim nacionalnim merama dovešće do značajnog smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, kao što je navedeno u Četvrtom izveštaju Međuvladinog panela o klimatskim promenama.

Prema njegovim rečima, neophodne su hitne posebne mere za adaptaciju zemalja u razvoju na klimatske promene, na koje su posebno osetljive. Dulić je podsetio da je Republika Srbija sa ograničenim resursima, ali jakim ubeđenjem da akciju moraju pokrenuti sve članice konvencije na svim nivoima, inicirala 2006. godine pregovore sa zainteresovanim državama Jugoistočne Evrope kako bi se utvrdila saradnja u oblasti klimatskih promena. Kao rezultat, pokrenuta je takozvana Beogradska inicijativa o klimatskim promenama, koja je usvojena na Šestoj ministarskoj konferenciji „Životna sredina za Evropu“ u Beogradu. Zainteresovane države, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Albanija, Crna Gora i Srbija su izradile nacrt Okvirnog akcionog plana adaptacije u oblasti Jugoistočne Evrope. Akcioni plan je baziran, između ostalog, na Programu rada iz Najrobija o posledicama, ugroženosti i prilagođavanju na klimatske promene. Ministri životne sredine zemalja učesnica su usvojili Akcioni plan u novembru u Sarajevu.

- Inicijativa i Akcioni plan adaptacije, koji je dokument otvoren za dalje prilagođavanje, predstavlja glavni pokretač za bližu saradnju između zainteresovanih država Jugoistočne Evrope u oblasti klimatskih promena – zaključio je ministar Dulić i izrazio uverenje da će tekući pregovori o novom sporazumu o klimatskim promenama biti uspešni. A. B.
     IZVOR: DNEVNIK

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook