U Srbiji postoji 215 vrsta biljaka i 429 vrsta životinja koje su kao prirodne retkosti stavljene pod najstroži stepen zaštite države, kaže načelnik Odeljenja za biodiverzitet Zavoda za zaštitu prirode Srbije Nenad Sekulić.

On je ukazao da su među ugroženim životinjama 273 vrste ptica kao i 66 vrsti sisara. Zaštićena je i 41 vrsta beskičmenjaka, 34 vrste insekata i 15 vrsta riba. Među zaštićenim životinjama su pojedine vrste pelikana, roda, beloglavi sup, rečni rak, bubamara, žabe, belouške, šarke. Zaštićene biljke su Pančićeva omorika, molika, beli i žuti lokvanj, banatski i kosovski božur, đerdapska i šarplaninska lala, iđirot i brojne vrste orhideja.
Prema rečima Sekulovića, za te vrste postoji zabrana korišćenja, uništavanja i preduzimanja drugih aktivnosti kojima bi se mogle ugroziti one same ili njihova staništa.
"To podrazumeva zabranu branja, sakupljanja, sečenja ili čupanja iz korena, zatim hvatanje, zarobljavanje, ubijanje ili ozleđivanje životinja, uništavanje ili sakupljanje njihovih jaja, prikazivanje u komercijalne svrhe i slično", naveo je on.
Sekulović je dodao da bi te vrste bez posebnih mera zaštite zbog ugroženosti svog opstanka u prirodnim staništima ubrzo iščezle i precizirao da su one zaštićene Uredbom o zaštiti prirodnih retkosti, koja je doneta 1993. godine.
Prema njegovim rečima određene vrste gljiva, biljaka i životinja, koje su manje ugrožene, obuhvaćene su Uredbom o stavljanju pod kontrolu korišćenja i prometa divlje flore i faune sa ciljem da im se smanji stepen ugroženosti ili da se spreči mogućnost da postanu ugrožene.
On je naveo da se ta Uredba iz 2008. godine odnosi na 94 vrste biljaka, tri vrste lišajeva i 15 vrsta gljiva, jednu vrstu riba, kornjača i zmija, tri vrste žaba, tri vrste puževa i jednu vrsta pijavica.
Sekulić je precizirao da se na godišnjem nivou određuju dozvoljene količine i vreme kada se mogu određene vrste biljaka i životinja sakupljati i područja na kojima se to može činiti.
Na teritoriji Srbije kao nestale vrste smatraju se crni lešinar, bela kanja, mala droplja, orao bradan, tetreb ruževac...
Sekulović je istakao da država zaštitom delova teritorije čuva svoja najvrednija područja. Sakupljanje podataka o ugroženim i iščezlim vrstama važno je za izradu specijalizovanih naučno-stručnih publikacija - crvenih lista, na osnovu kojih se potom donose zakoni i uredbe u toj oblasti.
Svoju prvu Crvenu knjigu Srbija je dobila 1999. godine i ona se odnosi na iščezle i krajnje ugrožene biljne vrste. U njoj su, pored ostalog, navedene četiri vrste i podvrste koje su nepovratno izgubljene iz svetskog genofonda, a živele su samo u Srbiji.
Druga Crvena knjiga je doneta 2003. godine i odnosi se na dnevne leptire.
Autor: Beta | 04.01.2009. - 22:39
Srodni članci (po ključnim rečima)

IVU - International Vegetarian Union...
Pogledajte ovu zanimljivu i obimnu stranicu sa navedenim linkovima vegetarijanskih udruženja i organizacija, kao i organizacija za zaštitu životinja koje promovišu i vegetarijanstvo.
Pogledajte ovu zanimljivu i obimnu stranicu sa navedenim linkovima vegetarijanskih udruženja i organizacija, kao i organizacija za zaštitu životinja koje promovišu i vegetarijanstvo.
http://www.ivu.org
A ovde je i naše udruženje - mada su malo nesrećno postavili jednu zajedničku stranicu za ''Kosovo, Mont...

Patka preživela metak, frižider i kliničku smrt...
Divlja patka Perki preživela je nemoguće - metak lovca, dva dana u frižideru i kliničku smrt na operacionom stolu u veterinarskoj ordinaciji. Jedan lovac je upucao Perki 15. januara, doneo je kući, i, misleći da je mrtva, stavio u frižider. Posle dva dana, lovčeva žena je otvorila frižider, kada je nesrećna patka, za koju se mislilo da je mrtva, podigla glavu. Divlja patka Perki preživela je nemoguće - metak lovca, dva dana u frižideru i kliničku smrt na operacionom stolu u vete...

Otpad ugrožava i ljude i životinje...
Zrenjanin - Krajem decembra ispred ulaza u gradsku deponiju i u nepo- srednoj blizini azila za zaštitu životinja nikla je divlja deponija , tako se za nekoliko dana stvorila velika količina smeća i otpada pored puta, gde je pre toga dominirao pejzaž sa uređenim zelenilom i prostorom na koji su smeštane napuštene životinje i psi lutalice. Staze na gradskoj deponiji raskvašene pa kamioni ne mogu da ulaze na predviđeni prostor i istovaruju smeće.Zrenjanin - Krajem decembra ispred ul...

Potrebna pomoć austrijskim aktivistima!...
U Austriji se masovno krše prava građana na aktivnosti u nevladinim organizacijama, i potrebna im je podrška! Austrijski aktivisti su optuženi za dela koja nisu počinili, samo zbog toga što su na mirne i legalne načine izražavali svoje stavove. Međutim, aktivisti su suočeni sa zatvorom do 5 godina i moraće da plate svako po 35,000 € za branioce, što im neće biti nadoknađeno čak i ako se suđenje završi oslobađajućom presudom.
Ovo je atak na slobodu udruživanja i javno izražavanje stavova p...

Ipak je lov uvek oblik rata...
Lov sa zamkama spada u najraširenije metode lova na lisice i kune. Zakonodavac propisuje da zamke moraju "odmah ubiti" ili "loviti bez ozlede". U stvarnosti zamke su "instrumenti za mučenje životinja". Primer su sandučaste zamke što "love bez ozlede": Prema istraživanju, kada se zamka zatvori, životinju obuzima panika - i često se ozledi. Posledice lova ne odražavaju se samo u smrti životinja :lov razara životinjske familije i socijalna društvalov tera životinje iz njihovog mesta za stanova...
Komentari
Ocigledno nista opasno, naprotiv - neuzimanje hrane zivotinjskog porekla podstice pozitivne i po zdravlje korisne procese.
RSS kanal za komentare na ovaj post