Kotor -- U Boki kotorskoj izmerena temperatura mora od 33 stepena, što se može vrlo negativno odraziti na živi svet.
Boka kotorska, Risan
Prema rečima direktora kotorskog Instituta za biologiju mora Sretena Mandića, temperatura mora viša od 30 stepeni opasna je za živi svet mora, posebno za sesilne organizme, poput školjki. "Ako je temperatura na površini 30 stepeni, jedini način je da uzgajivači nasade školjki spuste na par metara dublje jer jedino tako mogu da prežive", kaže on.
Mandić je rekao da je pre dve godine izmerena maksimalna temperatura mora od 29 stepeni, na delu obale prema Prčanju. Pošto se, međutim, temperatura mora meri na pola metra od površine, ona je i za nekoliko stepeni viša na površini.
Prema pisanju Slobodne Dalmacije, nedavno je i u moru kod Hvara izmerena rekordna temperatura od 31 stepen. Rukovodilac laboratorije za etologiju i priobalni ribolov splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo Jakov Dulčić kaže da je 35 stepeni kritična granica, a da bi temperatura mora od 40 stepeni bila katastrofa.
On navodi da bi temperatura od 31 stepen, ako bi duže potrajala, mogla za neke vrste, poput papalina, značiti uginuće. Dulčić kaže da će sardela bežati u veće dubine jer joj odgovara temperatura od 10 do 13 stepeni, posebno za mrest, a isto važi i za škampe.
Prema navodima Slobodne Dalmacije, rast temperature mora već je počeo da menja Jadran pomicanjem suptropskih i tropskih vrsta prema severnim područjima, pa su neke vrste koje su proteklih godina bile vrlo retke, danas tu u većem broju, a pojavile su se i neke nove vrste koja su stigle iz Crvenog mora.