Intervjui poznatih

Apel Pola Makartnija i Rađendra Pačaurija upućen svim gradonačelnicima radi smanjenja konzumacije mesa


Prenosimo Vam Apel poznatog pevača Sir Paul McCartney (Pol Makartni) i Rajendra Pachauri (Rađendra Pačauri), pismom kojeg su uputili gradonačelnicima svih gradova. Pačauri je predsedavajući Međunarodnog panela za klimatske promene (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) od 2002. godine, i u decembru 2007. je, kao predstavnik IPCC, podelio Nobelovu nagradu sa Alom Gorom, za nastojanja u oblasti zaštite životne sredine.

paul_mccartney_for_peta1b.jpg

Prenosimo njihovo pismo upućeno gradonačelnicima:


Brisel, 3. decembar 2009. godine

Poštovanje,

Sigurno već znate da je potrebno da svet – posebno zemlje u razvoju – mora da preduzme značajnu i hitnu akciju za smanjenje emisije gasova staklene bašte. Ne sumnjam u to da ste vi već preduzeli neke konkretne korake u vašem gradu da smanjite klimatske promene. Ipak, voleo bih da vam skrenem pažnju na opciju koju možda još niste uzeli u razmatranje.

Širom sveta, proizvodnja mesa je odgovorna za ne manje od 18% ukupnih gasova staklene bašte. Emisija gasova poreklom iz mesne industrije i korišćenje tla u vezi sa njom, jedan je od najvažnijih uzroka klimatskih promena. Uprkos tome ljudi, posebno u bogatim zemljama, nastavljaju da jedu ogromne količine mesa. Ovaj veliki unos mesa je štetan ne samo po klimu i biodiverzitet, on je takođe škodljiv po vaše zdravlje jer povećava mogućnost pojave kardiovaskularnih bolesti, gojaznosti, diabetesa i drugih bolesti izobilja. Zbog toga, veoma je važno ograničiti unos mesa.

dr Rajendra PachauriZbog toga što je naša hrana, posebno konzumacija mesa, značajan uzrok emisije gasova staklene bašte, najsnažnije sredstvo koje imamo u borbi protiv klimatskih promena mogu biti ... naše viljuške. Svaki put kada jedete vegetarijanski obrok umesto hrane bazirane na mesu, vi doprinosite smanjenju emisije gasova staklene bašte koji uzrokuju klimatske promene. Tako, izbegavanje mesa je dobar recept protiv klimatskih promena.

Lokalne vlasti mogu imati značajnu ulogu u pomaganju stanovništvu da redukuje unos mesa i ostalih animalnih proizvoda. Voleo bih da vam skrenem pažnju na kampanje dana bez mesa jednom nedeljno, koje se održavaju u više zemalja. Takva kampanja u Gentu (Ghent, Belgija), održava se kroz saradnju nevladinih organizacija i gradskog parlamenta. Oni zajedno dele mape vegetarijanskih restorana, brošura za restorane i promenili su meni gradskih restorana. Gent je takođe uveo jedan dan bez mesa nedeljno u svih 35 škola, inicijativa koja je sprovedena i u školama Baltimora (SAD). Slični programi su nedavno počeli u Sao Paolu (Brazil) i Hasselt-u (Belgija), kao i u drugim gradovima.

U Velikoj Britaniji, kampanja „Ponedeljak bez mesa“ je ohrabrila ljude da otkriju pogodnosti konzumacije manje količine mesa. Švedska vlada je napravila smernice zdrave i ekološki održive ishrane koje uključuju preporuku za redukciju mesne ishrane.

I pojedinci mogu učiniti mnogo. Odgovornost je i na vladama i industriji da osiguraju da klimatski održive alternative poput proizvoda baziranih na biljkama budu široko prisutne i pristupačne. Alternativne opcije mogu rezultirati smanjenjem konzumacije mesa i ekološkim stilovima života, koje društvo može odabrati po svojoj sopstvenoj mudrosti. Gradovi poput Genta, Sao Paola ili Baltimora, obezbedili su spisak akcija koje bi mogle biti široko prihvaćene, i na zajednicama i vladama je odluka o tome kako će ih primeniti. Mi obojica apelujemo na lidere na nacionalnom i lokalnom nivou da da osiguraju konkretne korake u ovom smeru.

Srdačan pozdrav,

Sir Paul McCartney i dr Rajendra Pachauri

 

Najčitaniji tekstovi

Novi tekstovi

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook