Sir Paul McCartney: 'Eksperimenti na životinjama su nepouzdani i okrutni' . U ekskluzivnom intervjuu s PETA-om, Paul McCartney oštro osuđuje vivisekciju.
Kratko nakon slanja pisma guvernerki Arizone Janet Neapolitano, u kojem se nalaže da se prekine izgradnja nove laboratorije za eksperimente na životnjama, prošle nedelje u Londonu Sir Paul McCartney je uz kafu i sojino mleko razgovarao s Danom Mathewsom iz PETA-e o nepotrebnosti i okrutnosti eksperimenata na životinjama.
Sir Paul aktivno podržava PETA-inu borbu protiv eksperimenata na životinjama. Pre mnogo godina priključio se našoj uspešnoj kampanji protiv General Motorsa kako bi zaustavio zlostavljanje svinja i grivastih pavijana u zastarelim eksperimentima sudara, i Gillettea, da prekine trovati i paliti životinje hemikalijama. Od tada, PETA-ina lista kompanija koje su trajno zabranile eksperimente na životinjama, višestruko se povećala, i to s nekoliko desetina na više od 550 te se putem protesta i deoničarskih odluka i dalje vrši pritisak na ostale kemijske kompanije i kompanije koje proizvode proizvode široke potrošnje. Prema posljednjim izveštajima, DuPont se složio da sarađuje s PETA-om kako bi napravili Zakon o dobrobiti životinja i smanjili broj životinja koje se koriste u eksperimentima.
'Što se pre mi kao potrošači osvestimo i tražimo promenu načina poslovanja okrutnih kompanija, to bolje', naglasio je Sir Paul McCartney, dodajući da i potrošači imaju moć utjecaja na zdravstvene ustanove koje financiraju okrutna i preskupa istraživanja na životinjama.
'Ponekad ljudi imaju previše poverenja u ljude u belim laboratorijskim mantilima pa su uvereni da su eksperimenti na životinjama neizbežni, samo zato što se oni praktikuju toliko dugo', dodao je. 'Verujem da su ovo ostaci medicinske nauke još iz srednjega veka, jer prosvetljeni naučnici danas veruju u mogućnost dobijanja pouzdanijih rezultata sa modernijim metodama.'
Nakon smrti njegove prve žene Linde, koja je obolela od raka, Sir Paul McCartney je, kao i mnogo naučnika, shvatio da životinje ne mogu biti prikladni modeli za ljude. 30 godina nakon što je predsednik Nixon 1971. godine objavio 'Rat raku', službeni rezultati pokazuju da se najveći napredak postiže preventivom i ranim otkrivanjem raka, a ne sprovođenjem eksperimenata na životinjama, na šta se nažalost potrošila ogromna količina novca.
'Vivisekciju su dugo smatrali prikladnom metodom rešavanja zdravstvenih problema, ali usađivanje i oponašanje ljudskih bolesti kod životinja je skupa i okrutna zabava', rekao je. 'Kad bi se taj novac utrošio u svrhu preventive umesto na eksperimente na životinjama, dobili bismo mnogo bolje rezultate.'
Sir Paul je donirao novac organizacijama za borbu protiv raka, pod uslovom da se tim novcem neće finansirati eksperimenti na životinjama. Bar dve dobrotvorne ustanove za borbu protiv raka, Garland Appeal i The Cancer Project, ne troše ni novčić na životinjske studije, nego radije ulažu svoje izvore u delotvornije i humanije metode i lekove. PETA je pomogla kompanijama i zdravstvenim ustanovama da prekinu da korišćenje životinja za eksperimente, finansirajući razvoj eksperimenata koji se ne izvode na životinjama.
Na pitanje koja je uloge vlade u promovisanju eksperimenata koji se ne vrše na životinjama, Sir Paul je bio izričit: 'Želio bih da vlada uđe u 21. vek i prepozna eksperimente na životinjama kao nepouzdane i jako okrutne. Pozivam vlade da potvrde savremenije eksperimente koji isključuju životinje i da prekinu mučenje naših dragih prijatelja.'
U potpunosti se slažemo. Američka vlada trenutno finansira nekoliko velikih programa eksperimenata na životinjama, što znači mučenje i smrt nekoliko miliona životinja. U saradnji sa naučnicima iz celoga sveta, PETA promoviše eksperimente koji se ne izvode na životinjama i već je uspela uveriti nekoliko kompanija da prekinu s nekim testovima.