
Životinja na fotografiji je očigledno povređena i uhvaćena u zamku od strane lovokradica...
Šumski papkar otkriven 1992. u šumama Vijetnama nalazi se na rubu izumiranja.
Kad je prvi put primećen 1992, naučnici su bili šokirani što je tako veliki sisar ostao nepoznanica do kraja dvadesetog veka. Sao la (Pseudoryx nghetinhensis), rođak krave, bizona i koze, od tada nije viđen već nekoliko godina, a u kratko vreme koliko je naučna zajednica uopšte bila svesna postojanja vrste, zoolozi su imali priliku da prouče samo tri primerka.
Populacija sao la, koja živi isključivo na planinskom području Vijetnama i Laosa, procenjuje se na ukupno 500 primeraka, što vrstu stavlja na popis ugroženih životinja na samom rubu izumiranja, pišu vijetnamski mediji.
Veruje se da je sao la česta meta nosoroga i krivolovaca, a dok se jedni bave nagađanjem, drugi nepristupačno područje opremaju kamerama nadajući se da će bar na video snimku dobiti potvrdu da šumski papkar još uvek živi.
Originalni tekst
----------------
Novootkrivene vrste

Sliv Mekonga: vrelo novih vrsta flore i faune
Međunarodni naučnici su na području sliva Mekonga otkrili 1068 novih vrsta.
Pacov za kojeg se verovalo da je izumro pre 11 miliona godina, pauk sa rasponom od 30 centimetara između nogu i ružičasta 'zmajeva stonoga' koja proizvodi cijanid su među hiljadu novootkrivenih vrsta u neistraženim prostranstvima sliva i delte reke Mekong, piše CNN.
To područje, uključujući Vijetnam i pet drugih zemalja, je dom za 1068 vrsta koje su otkrivene između 1997. i 2007. godine.
Naučnici su bili iznenađeni kada su u poseti jednom restoranu uočili laoskog kamenog pacova, Laonastes aenigmamus. Za dlakavog pacova koji izgleda kao veverica mislilo se da je izumro pre mnogo godina.

Naučnici otkriju nedeljno po dve nove vrste i do sada, prema njihovim podacima, u slivu Mekonga otkriveno je 519 biljaka, 279 riba, 88 žaba, 88 paukova, 46 guštera, 22 zmije, 15 sisara, četiri ptice, četiri kornjače i dva daždevnjaka.
Javno.com.hr