Vesti

Istraživači sa Univerziteta u Utrehtu, u Holandiji, pokušavaju da "proizvedu" svinjsko meso u laboratoriji, što bi spasilo sigurne smrti domaće životinje, a milioni ljudi bi nastavili da se hrane mesom.

snicle

Osim što bi se izbeglo klanje, ovakva proizvodnja imala bi, kako tvrde istraživači, i mnoge ekološki povoljne efekte - učinila bi izlišnim proizvodnju stočne hrane, transport stoke, korišćenje zemljišta za stočarsku proizvodnju, a izbeglo bi se i "emitovanje metana" u atmosferu.

"Držanje životinja samo zato da bi se one pojele ne predstavlja dobro rešenje za prirodnu sredinu. Životinje moraju da rastu i one pritom proizvode mnoge stvari koje čovek ne jede", rekao je Bernard Relen, profesora veterine i učesnika u ovom istraživanju.

Prema podacima Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), ove godine će stanovnici razvijenih zemalja u proseku potrošiti 43 kilograma mesa, a ta količina se povećava za dva odsto godišnje.

Relen smatra da bi tražnja laboratorijskog mesa bila sasvim zadovoljavajuća, uprkos tome što bi nekima ideja o takvoj hrani bila odvratna. On podseća da i meso kakvo se danas jede u velikoj meri predstavlja maltene veštačku tvar - počev od stočne hrane koja se koristi, preko načina na koji se stoka uzgaja, pa do tehnika obrade mesa posle klanja.

Procenjuje se da će biti potrebne godine pre nego što meso iz laboratorija (ili možda fabrika) stigne do tržišta. Holandski tim zasad je uspeo da proizvede samo tanak sloj ćelija koji uopšte ne liči na krmenadlu.

Proizvodnja laboratorijskog mesa počinje izolovanjem iz mesa životinja matičnih ćelija koje mogu da se umnože u mišićne ćelije. Te ćelije se hrane nutritivnim materijama i na razne načine (uključujući i stimulaciju strujom) podstiču da dobiju masu.

Pri tom, postoji i jedno ograničenje, koje će morati da se prevazidje. Naime, da bi se dobila željena masa mesa nužno je na neki način nadomestiti krvne sudove kojima se nutritivni elementi prenose do mišićnih vlakana. Osim toga, postavlja se i pitanje masti, koja u stvari daje ukus mesu.

Slična istraživanja već se obavljaju u SAD. Jedno od njih finansira NASA, zainteresovana za eventualnu proizvodnju mesa za astronaute na dugotrajnim kosmičkim letovima.

(Tanjug)
 

Svi tekstovi u rubrici

Foto Galerije

Časopis Udruženja

szz casopis6 7 thumb

szz casopis4 5 thumb

szz casopis2 3 thumb

szz casopis01 thumb

SZZ @ Facebook