Gigantska manta (vrsta raže) bila je upletena u ribarske mreže kada su je uočili britanski ronioci u blizini Kokos ostrva kod Kostarike u Tihom okeanu. Paul Slater, instruktor ronjenja, i Don Shellhammer snimali su životinje u ovom području koje je proglašeno morskim skloništem za ugrožene vrste, i odlučili su da pomognu ovoj raži. Nakon presecanja prvog od dugih ribarskih užadi, raža se uplašila i pokušala da pobegne, ali očigledno je osetila da joj ovi ronioci žele pomoći, pa je dozvolila presecanje ostalih užadi. Radost ronioca posle uspešnog oslobađanja bila je glasna a raža je tiho u znak zahvalnosti pravila akrobacije ispred kamere.
Inače ove raže, iako srodne ajkulama, hrane se planktonom (biljnog i životinjskog porekla) i krilom (sićušnim račićima) i drugim najmanjim vrstama životnja u vodi, koje su osnov života u vodenim ekosistemima (oni, a njihov broj dramatično opada zbog klimatskih promena. Iako je područje oko Kokos ostrva sklonište za morske životinje, ilegalni ribolovci i dalje love "komercijalne vrste" i povređuju ostale vrste morskih životinja. Raže filtriraju velike količine vode kroz specijalne pločaste tvorevine u ustima radi odvajanja ovih sićušnih bića koja im služe za hranu. Na isti način se hrane i ostale najveće vrste morskih životinja: kitovi i najveće vrste ajkula - na primer kit-ajkula.
Nasuprot vodenom okruženju, za kopneni deo Kokos ostrva se ni u kom slučaju ne može reći da je gostoljubiv. Na ostrvu posetioce očekuju oblaci debelih crnih muva i gomile sitnih crvenih mrava, budno čuvajući tajne stenovite obale i tropskog rastinja, kako kažu obližnji stanovnici - teško vama ako niste dobro zaštićeni obućom i odećom: "Ujedi ovih stvorenja izazivaju bolan svrab i brojne plikove; oni očas oštete nezaštićen deo kože. Telo se prekriva bolnim ranama tako da se samo najupornijima i dobro zaštićenima ne javlja želja da sve napuste, da odmahnu rukom i što brže pobegnu sa Kokosa, da se više nikada ne vrate".
Pogledajte video o spasavanju gigantske Mante