UPRAVA ZA VETERINU
Direktoru, dr. Dejanu Krnjajiću
Poštovani,
S obzirom na aktuelne događaje u Nišu, molimo da Uprava za veterinu, kao nadležna državna služba, HITNO reaguje i spreči dalje nezakonito hvatanje i ubijanje napuštenih životinja!
Gradski štab grada Niša za upravljanje kriznim situacijama doneo je 18.04.2007.godine rešenje kojim se nalaže JKP „Mediana“ Niš da, u skladu sa važećim propisima, vrši hvatanje i uklanjanje pasa i mačaka lutalica sa područja grada Niša, sa obrazloženjem da je „zbog velikog broja pasa lutalica na teritoriji grada Niša i učestalih napada i ujeda, ozbiljno ugroženo zdravlje i sigurnost građana“. Navedenim rešenjem gradonačelnik Niša je ovlašćen da zaključi ugovor sa veterinarskim stanicama registrovanim na teritoriji grada Niša o veterinarskom tretmanu pasa i mačaka lutalica, “koji će se vršiti u skladu sa Pravilnikom o uslovima i merama za humano hvatanje i uništavanje pasa i mačaka lutalica („Službeni glasnik RS br. 29/94“) . Prema čl. 8. ovog Pravilnika veterinarski tretman zapravo podrazumeva obavezno usmrćivanje uhvaćenih životinja, ukoliko ih u roku od tri dana od hvatanja držalac ne preuzme. Inače, ove odredbe Pravinilka inkorporisane su i u tekst Odluke o postupanju sa psima i mačkama lutalicama na teritoriji grada Niša ("Sl. list grada Niša", br. 49/2005).
Međutim, prema važećim propisima - Zakonu o veterinarstvu, navedeni Pravilnik ne može biti pravni osnov za postupanje prema napuštenim životinjama, jer je u suprotnosti sa Zakonom: Zakon uopšte ne dozvoljava ubijanje životinja (sem u slučaju da se potvrdi prisustvo zarazne bolesti), a radi rešavanja pitanja napuštenih životinja, Zakon je u članu 46. obavezao lokalnu samoupravu da organizuje zbrinjavanje životinja u prihvatilišta. Stoga su odredbe Pravilnika iz 1994. godine, koji je donet na osnovu prethodno važećeg zakona, u direktnoj suprotnosti sa važećim Zakonom o veterinarstvu, te se shodno članu 168. Zakona o veterinarstvu ne mogu primenjivati.
Dana 19.04.2007. godine Udruženje Sloboda za životinje i Centar za unapredjenje i zaštitu prava životinja uputili su putem mejla gradonačelniku grada Niša zahtev da se na teritoriji grada Niša odmah prestane sa hvatanjem i ubijanjem pasa i mačaka lutalica, koje Vam šaljemo u prilogu. Na ovaj poziv nije bilo nikakve reakcije, naprotiv. U Nišu je otpočelo masovno hvatanje i ubijanje pasa - prema informacijama koje posedujemo, u toku samo jednog dana “likvidirano” je oko 60 pasa, a ove aktivnosti se i dalje nastavljaju. Građani su uočili da su neke od životinja ubijene već prilikom samog hvatanja. Stoga smo i JKP “Medijana” dana 25.04.2007. godine poslali telegram, kojim smo ukazali da su ove aktivnosti protivzakonite i pozvali ih da obustave sve aktivnosti u ovom pravcu. Nadležni iz ove Službe se, međutim pozivaju na Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, tvrdeći da se ove aktivnosti vrše u skladu sa tumačenjima i nalozima tog Ministarstva.
Radi se o situacijama koje predstavljaju direktno i grubo kršenje važećeg Zakona. Čak je i samo hvatanje ovih životinja, ukoliko nema za cilj njihov trajni smeštaj u prihvatilište, akt koji je u suprotnosti sa Zakonom (što je evidentno slučaj u Nišu, jer za objekte izgrađene za smeštaj životinja ne postoje neophodne dozvole, te je nemoguće zbrinjavanje životinja u prihvatilištu).
Apelujemo da u skladu sa svojim ingerencijama obezbedite adekvatnu primenu Zakona o veterinarstvu i da ne dozvolite situacije koje se odvijaju u potpunoj suprotnosti sa Zakonom. U suprotnom će ta Uprava snostiti veliki deo odgovornosti za postupanja kojima se grubo krši Zakon.
S poštovanjem,
LAWDEM – Pravnici za demokratiju, | Udruženje za zaštitu i prava životinja Sloboda za životinje Predsednica Snežana Milovanović |